Obrázok k článku

Mt 9, 27-35

Bratia a sestry, Sláva Isusu Christu!

Každý z nás sa chce mať v živote dobre a preto urobí mnoho. Niekto sa snaží dobre učiť, aby dosiahol vzdelanie a titul. Iný sa stará o svoje zdravie a usiluje sa dobre žiť, aby mal plnohodnotný život. Ďalší pracuje, aby sa zabezpečil do budúcna a mnohí rodičia veľa investujú do výchovy detí, aby z nich vyrástli dobrí a šikovní ľudia. A takto by sme mohli pokračovať až do nekonečna. Naozaj platí, že všetci sa chceme mať dobre.

Aj slepci v dnešnom evanjeliu chceli, aby ich Ježiš uzdravil. Pretože vnímali, že jedine on im môže vrátiť zrak, aby mohli vidieť. Zaujímavé na týchto dvoch slepcoch je, že chceli ísť za Ježišom. A ísť za Ježišom znamenalo sa aj pokoriť. V ich slovách, „Syn Dávidov, zmiluj sa nad nami“, sa ukrývajú dve veľké pravdy. Prvá je tá, že ho uznávajú za Mesiáša a druhá, že len on ich môže uzdraviť – zmilovať sa nad nimi.

Na začiatku som spomínal, že ak chceme niečo v živote dosiahnuť, musíme vynaložiť čo najviac úsilia, aby sme to dokázali.

Skúsme si toto „chcenie“ po lepšom živote aplikovať aj do nášho duchovného života. Mať lepší život, niekedy znamená niečo v ňom zmeniť, alebo sa vyhýbať všetkým príležitostiam k hriechu, nepokoju, hádkam a nebyť pohoršením pre druhého, neodplácať sa zlým za zlé a iné. Toto naše rozhodnutie chcieť byť dobrý v kresťanskom živote je veľmi dôležité a potrebné nielen pre nás, ale aj pre druhých.

Tento týždeň ma zavolali k jednej zomierajúcej, aby som jej dal pomazanie chorých. Cez telefón mi mama hovorila, aby som prišiel čím skôr, pretože lekári jej dávajú iba zopár hodín života. Ihneď som sadol do auta a išiel do nemocnice. Pomazanie nemocných som jej nakoniec neudelil, pretože zomierajúca ho odmietla. Bol som prekvapený, ale rešpektoval som jej rozhodnutie. Keď som odchádzal preč, opýtal som sa jej mamy, prečo ho odmietla, veď jej lekári dávajú posledné hodiny života. Mama odpovedala: ´viete, keď bola zdravá, pracovala u jedného podnikateľa, ktorý ich nehorázne podvádzal a ponižoval tak, až to nezvládla. Ale keď prišla nedeľa, ten istý podnikateľ sedel v prvej lavici v kostole. Keď to videla moja dcéra, strašne zanevrela na Cirkev.´

Ak som taký kresťan, ako spomínaný podnikateľ, tak je lepšie nechodiť do chrámu Pretože toto chodenie je len pohoršením pre druhých a zároveň môže odradiť mnoho kresťanov od kresťanského života. Byť dobrým kresťanom znamená žiť svoj vzťah s Bohom aj mimo chrám. Evanjelium treba nielen počúvať, ale aj žiť tak, ako hovorí Ježiš. Nadarmo budem pekne citovať Sväte písmo, písať pekné články do časopisov, hovoriť pri stretnutiach o Kristovi, ak môj život nekorešponduje s Ježišom. Možno tie pekné slová, či napísané články uspokojujú moje svedomie, ale nie som živým príkladom dobrého človeka.

Slepci chceli isť k Ježišovi a to im vrátilo zrak. Amen.

 

Zdieľať na Facebooku