Obrázok k článku

Lk 8, 26-39

Bratia a sestry, pred niekoľkými rokmi obletela svet správa, že kongregácia Božieho kultu vypracovala nový rituál exorcizmov. Objavili sa otázky, či  v 21. storočí ešte potrebujeme obrady na vyháňanie zlých duchov. Niektorí ľudia dokonca doslovne popreli existenciu zlého… vraj je to výmysel cirkvi na strašenie veriacich… atď. a postavili sa proti tomuto dokumentu.

Dnešné evanjelium, ktoré sme počuli jasne hovorí o mužovi, ktorý bol posadnutý zlými duchmi. Ich meno bolo pluk, pretože ich bolo mnoho. Takže zlí duchovia existujú a dnešné Božie slovo to dosvedčuje.

Čítal som jeden článok, v ktorom túto udalosť evanjelia vysvetľoval neveriaci psychológ. On ju zdôvodnil tak, že reakcie toho človeka museli byť dôsledkom patologických chemických zmien v jeho tele, spôsobených možno baktériami alebo vírmi, alebo vplyvom chybnej genetickej informácie. Slovom, jednalo sa tu iba o psychickú chorobu. Nič menej – nič viac. Niektorí “vedátori“nás nabádajú, aby sme neverili v dobrých ani zlých duchov, napokon ani v Ducha Božieho. Veď všetko je v moci človeka a techniky. Ale práve takýto agresívny ateizmus je dôkazom pôsobenia zlého ducha. Akoby sme počuli jednohlasne kričať odporcov kresťanstva: Čo ťa do nás, Ježišu? Žiadame ťa, aby si nás netrápil.

Musím povedať, že najväčším víťazstvom zlého je popieranie jeho existencie. Podľa jednej štatistiky, ktorú robila istá zahraničná novinárka, na otázku: Veríte v existenciu diabla? uviedlo odpoveď “nie“ až 37 % opýtaných.

V otázke existencii zlého majú ľudia často skreslený úsudok:

– Ako vieme, pre neveriacich ľudí Boh ani Diabol neexistujú. Veria iba v to, čo sa dá vidieť, čo veda môže skúmať.

– Ďalšia časť ľudí sa označuje za veriacich, ale žijú, akoby Boh neexistoval a tak ani existencia Diabla nie je pre nich skutočná.

– A potom sú tu ľudia, ktorí vidia Diabla všade a vo všetkom.

Zlý existuje, to je pravda, ktorú učí aj Cirkev. Máme silného, veľmi bystrého a inteligentného nepriateľa, ktorý chce naše dočasné aj večné nešťastie. Cieľom Diabla – Zlého je oddeliť nás od Boha. Skúša to všetkými možnými pokušeniami, a najviac sa mu darí, keď popiera svoju existenciu. Nedajme sa zviesť ani laikmi, ani kňazmi či biskupmi, ktorí popierajú Zlého. Cirkev od začiatku učila o jeho existencii. A musím povedať, že pôsobí aj dnes – v „modernej“ dobe.

To, čo diablovi najviac vadí, je, keď niekto začne oponovať jeho pôsobeniu. Napadá mi jeden článok, ktorý som čítal pred niekoľkými mesiacmi, keď nemenovaný denník v zahraničí rozvíril spoločenskú debatu o vykonávaní umelých interrupcií v štátnych nemocniciach. Reakcie mnohých boli tiež v duchu: Čo Vás do nás? Rešpektovanie slobody svedomia lekárov bolo prezentované ako ťažký zločin voči ústavným právam občanov. Hoci tí tie svoje ústavné práva môžu stále realizovať za približne rovnaký poplatok v súkromných nemocniciach…

Takéto pôsobenie Zlého sa v našej spoločnosti opakuje v rôznych podobách. Pokiaľ sme ticho, aj Zlý nám dá “pokoj“, pokiaľ upozorníme na niektoré neprijateľné skutočnosti, vtedy to diabol obráti na “nerešpektovanie slobody“, spraví z nás ľudí trpiacich všetkými možnými aj nemožnými fóbiami, tmárov, náboženských fanatikov, úplných hlupákov…. Ale v skutočnosti je to jeho pôsobenie cez ľudí, ktorí mu slúžia. Takýto človek sa snaží všetkými spôsobmi oklamať a zastrašiť nás kresťanov. Zlého ducha fyzicky nestretneme na ulici, ale tak ako nám hovorí dnešné evanjelium – zlý duch bol v človeku. Aj dnes sa prejavuje cez ľudí, ktorí sa dali zviesť, a ktorí mu slúžia. Kristus aj týchto ľudí chce vyslobodiť a priviesť k sebe.

Nedávno mi jeden známi poslal video, na ktorom bol gynekológ menom Robert Santella z klinky na potraty na juhu Kalifornie. Priam ako nepríčetný vystúpil proti aktivistovi, ktorý sa snažil motivovať ženy, aby svoje dieťa nedali na potrat. Aktivista tento výstup natočil na video. V ňom je vidieť, ako potratár pristúpil k aktivistovi, pričom v jednej ruke držal chirurgický nástroj na prevádzanie potratu, dýchol naň a povedal: “Smradľavý dych”. V druhej ruke držal kávu.

“To je od vás dosť zákerné”, povedal mu na to aktivista. Potratár následne zodvihol pravú ruku, v ktorej mal chirurgický nástroj na prevádzanie potratov a priložil ho na krk aktivistovi.

“To je to, čo robíte deťom, však?”, povedal ten lekárovi.

“Áno, milujem to”, odpovedal Santella.

Aktivista mu na to povedal, že dúfa, že sa raz obráti a oľutuje tieto svoje činy a “prijme Ježiša Krista”. “Ja nikdy nepôjdem ku Kristovi,” opakoval lekár,” nepočúvam Krista!” a hneď na to dal za pravdu aktivistovi: “Mám temné srdce, veľmi, veľmi!”, opakoval ešte stále hrdelným hlasom. Aktivista mu povedal, či chce naďalej trhať deti na kusy, na čo mu lekár odpovedal: “Budem, milujem to, milujem to!”

Video mnohí ľudia komentujú slovami, že lekár je pravdepodobne posadnutý diablom, keďže jeho gestá a správanie pripomínajú ľudí, s ktorými exorcisti pracujú.

Bratia a sestry, aj dnes sú ľudia, ktorí potrebujú exorcizmus, pretože sú Zlým utláčaní, alebo posadnutí. Kristus čaká na nich, podáva im svoju ruku. Ak ju príjmu zažijú dar pokoja, radosti a záchrany.

Zdieľať na Facebooku