Obrázok k článku

01.01. 2019 Nový Rok

Bratia a sestry,

jedna pani si kúpila budík. Keď ho doma natočila, zistila, že ručičky chodia smerom dozadu. Celú záležitosť publikovala v televíznej relácii Lampáreň a získala aj finančnú odmenu. Diváci mohli vidieť hodinky so spätným chodom. Reklamácia bola uznaná, nakoľko išlo o nepodarok. Veď keby to bola pravda, táto pani by bola deň za dňom mladšia.  Žiaľ, čas a jeho plynutie na nás zanecháva práve opačné stopy …

Dobre vieme, že čas plynie bez ohľadu na naše želania. Raz chceme, aby plynul rýchlo, inokedy by sme ho chceli zastaviť. Včera, keď sme v kalendárnom roku prežívali posledný deň, určite nejeden z nás hodnotil aký bol. Pri takomto zhodnocovaní sme sa v čase museli vrátiť späť a pozrieť sa na šťastné, či smutné uplynulé dni. Ako veriaci ľudia máme pri hodnotení uplynulej doby jednu výhodu. Uznávame, že je tu niekto, kto vládne nad časom. Je tu niekto, kto času rozkazuje. Dnes, keď sme na začiatku nového roka, odovzdajme do jeho rúk nasledujúce dni, týždne a mesiace. S jeho pomocou sa nám bude ľahšie kráčať aj v tomto novom roku.

Prednedávnom som čítal príbeh o chlapčekovi, ktorý pozoroval starú mamu pri písaní listu a spýtal sa jej: Píšeš príbeh, ktorí sa stal nám? Starká odpovedala chlapcovi: Máš pravdu, naozaj píšem o nás. No ceruzka, ktorou píšem, je dôležitejšia ako samotné slová. Bola by som rada, keby si aj ty, keď vyrastieš, bol ako ona.

Chlapec to nechápal. Na ceruzke nič zvláštne nevidel. Starká dodala: vieš, v živote všetko závisí od uhla pohľadu. Táto ceruzka má 5 dobrých vlastností, ktoré ti zaručia spokojný a šťastný život, pokiaľ ich budeš mať aj ty.

Prvá je, že aj s obyčajnou ceruzkou, keď ju správne vedieš, môžeš robiť veľké veci. Nikdy teda nezabúdajme, že existuje ruka, ktorá vedie aj naše kroky. Tá ruka sa volá Boh a On nás vždy povedie správne.

Druhou vlastnosťou je, že niekedy musíme písanie prerušiť a ceruzku zastrúhať. Keby ceruzka mala cit, iste by pri tom veľmi trpela, ale napokon by bola spokojná, lebo by sa stala opäť ostrou. Preto sa naučme znášať bolesť, lebo trpezlivosť v utrpení nás robí lepšími.

Tretia vlastnosť pri písaní ceruzkou je to, že kedykoľvek môžeme použiť gumu a vygumovať, čo sme napísali zle. Naučme sa, že ak sme v živote niečo pokazili, nemusí to pre nás znamenať hneď niečo konečné. Práve naopak! Môže to byť veľmi užitočné a schopnosť napraviť  veci nám  pomôže nevybočiť zo správnej cesty.

Štvrtá vec, na ktorú treba pri písaní ceruzkou pamätať je to, že nie je dôležité, z akého dreva ceruzku vyrobili, ani to, akú má obal farbu. Dôležitá je tuha vo vnútri. Preto si vždy všímajme, čo sa deje v našom vnútri.

Posledná vec, ktorú si musíme pri písaní uvedomiť je, že ceruzka po sebe vždy zanechá stopu. Nezabúdajme, že všetko, čo v živote urobíme, zanecháva stopu. A preto si uvážme každý svoj krok a rozhodnutie.

Je dobré si tieto dôležité veci uvedomiť a na začiatku nového roku ich znovu zaviesť do svojho života.

Drahí bratia a sestry, týchto 5 vlastností sa tu neobjavuje len tak. Majú spoločného menovateľa: Ježiša. Je to Ježišov návod na šťastný život aj v tomto novom roku, ktorý je pred nami. Prijmeme jeho pozvanie k šťastnejšiemu a pokojnejšiemu životu?  Všetko záleží iba od nás. Amen.

Zdieľať na Facebooku