Obrázok k článku

Svadba Dušan a Monika

Drahí snúbenci Dušan a Monika,  rodičia, známi, bratia a sestry.

Hádam, že každý z nás pozná pieseň „v dobrom aj zlom“ od Zuzany Smatanovej. V refréne piesne znejú tieto slová: Buď so mnou v dobrom aj v zlom, nech nás nič nerozdelí. Moje srdce je zvon, len pri tebe zvoní, objím ma tak ako strom, čo sa s nehou skloní v dobrom aj v zlom, v dobrom aj v zlom…

Týmito slovami je zhrnutý celý sľub, ktorý si už o chvíľku poviete. Sľubujem, že ťa nikdy neopustím ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ťa budem milovať a ctiť po všetky dni svojho života. Inak povedané: „v dobrom aj v zlom“.

Viem, že ste si už mnohokrát navzájom povedali slová –  sľubujem, milujem ťa, budem s tebou stále, mám na teba čas, pôjdem s tebou všade, so všetkým ti pomôžem…  v dobrom i zlom…  Všetky tieto malé sľuby,  – áno malé – boli prípravou na dnešný deň, keď si poviete „v dobrom aj v zlom“ navždy – pred Bohom a pred nami a tento sľub bude ovplyvňovať celý váš život.

V čase, keď  je pocit lásky silný, je ľahké povedať milujem ťa, alebo sľubujem. Je ľahké byť trpezlivý, nerozčuľovať sa, nebyť sebecký,  a tak  ľahko sa potom povie pred druhými: „my sa máme radi“. Ale, samozrejme, že prídu  momenty, keď to už bude ťažšie. Určite v živote prežijete krásne a požehnané dni, ale na druhej strane si musíte byť vedomí, že váš spoločný život si bude vyžadovať od oboch neustály posun – učiť sa prispôsobiť tomu druhému, uprednostniť potreby rodiny pred vlastnými túžbami, naučiť sa niečo obetovať s láskou… Milovať a akceptovať toho druhého takého, aký je, aj s jeho nedostatkami a limitmi. Darovať mu slobodu, aby sa v nej mohol rozvíjať a rásť.

Dušan a Monika, bratia a sestry, dobre viete, že skutočná láska nie je ani tak záležitosťou emócií, ako skôr odhodlania vždy a všade chcieť dobro toho druhého. Nadšenie a zaľúbenie – to rokmi pominie, ale vôľa – to úžasné “chcem tu byť stále pre teba v dobrom i zlom”,  tu bude stále. Boh vám vo vašom živote vytýčil jasný smer, zvlášť viditeľný v manželstve – smer lásky. Boh vás zároveň aj uspôsobil na to, aby ste dokázali byť verní tomuto smeru. Dal vám oči, ktoré môžu vidieť, čo druhý potrebuje, keď plače, keď sa raduje. Dal vám uši a schopnosť vypočuť druhého a porozumieť mu. Dal vám ruky, ktoré môžu pomôcť. Dal vám srdce, ktoré dokáže vždy a všade chcieť dobro druhého. Nie iba svoje dobro, ale dobro niekoho ďalšieho… Láska neustále myslí na dobro “toho druhého”. Nie je sebecká!

Možno sa vám tieto slová o láske zdajú príliš vytrhnuté zo života. No nie je to tak, pretože skutočná láska naozaj chce dobro pre každého. Bez nej je to všetko o ničom. Môžete to mať doma pekne zariadené, dobre nakúpené, perfektne upratané, ale aj napriek tomu by vám bolo bez lásky v živote zima, bolo by vám zima, ak by ste pocítili,  že manžel – manželka, mysli len na seba a nestojí pri vás – v dobrom aj zlom….

V živote určite prídu aj ťažké chvíle a práve vtedy bude nesmierne dôležité chcieť dobro toho druhého, skutočne mať rád, skutočne milovať. Lebo my dokážeme celou svojou bytosťou ľúbiť. Takých nás stvoril Boh. Jednoducho takých a nie iných.

Áno, niekedy to vie byť veľmi ťažké… Minule som sa rozprával so známou, ktorá mi povedala: „Ani nevieš, aké to je, keď doma všetko pripravím, vyžehlím, upracem, navarím večeru a čakám na muža a on príde, ani si ma nevšimne, všetko ofrfle, alebo narobí krik pre nič za nič… Aké je to ťažké vtedy si povedať: mám ťa rada v dobrom i zlom!“ Naozaj má pravdu – na to je potrebná sila. Sila, ktorú človek môže nadobudnúť jedine pri Bohu. Aké krásne bolo jej vyznanie, keď potom v tichu dodala: „Aj keď je taký, neviem bez neho žiť.“ Áno, je potrebné rásť, byť naplno človekom tam, kde sa práve nachádzame. Aj keď sa niekedy bránime láske, bránime sa tomu, aby na prvom mieste nášho “rebríčka” stál niekto iný – a nie my sami – nie to je dôvod prestať sa snažiť rásť, rásť v láske, lebo sme stvorení z lásky a pre lásku.

… V dobrom aj zlom, v zdraví aj chorobe, v šťastí aj nešťastí…. Ak toto všetko zvládate, tak tomu sa hovorí láska. Prajem Vám, aby ste prežili veľa krásnych, požehnaných rokov. A keď prídu aj ťažké a všedné dni, skúste si spomenúť na krátku vetu „v dobrom i zlom“.

Amen.

Zdieľať na Facebooku