Obrázok pre homílie

Mt 4, 18-23

Bratia a sestry,

všetci dobre poznáme rôzne inzeráty, ktoré ponúkajú úžasné pracovné príležitosti. Často tieto letáky nachádzame aj v našich poštových schránkach. Takéto ponuky ale zväčša sľubujú výhody, ktoré sa nikdy neuskutočnia.

V dnešnom evanjeliu sme počuli, ako Pán Ježiš hľadal svojich spolupracovníkov. Nebola tam však žiadna zmienka o podmienkach, či sľuboch. V Evanjeliu zaznela iba jediná veta: „Poďte za mnou a ja z vás urobím rybárov ľudí!”

Možno si povieme – ako je to možné, že jedno oslovenie stačilo niekomu na zmenu celého života? Áno, je to niečo nezvyčajné, čo nás vedie k zamysleniu.

Vysvetlenie je iba jedno. V Ježišovom hlase bolo silné Božie volanie a obyčajní rybári boli schopní toto volanie počuť.

Boží hlas, ktorý tak silno oslovil apoštolov, nás volá aj dnes. Aj dnes sú potrební spolupracovníci, ktorí budú žiť a hlásať Krista. Dnešné slová: „Poďte za mnou“, sa vzťahujú na všetkých kresťanov – veď sme povolaní k večnému životu! To je naše prvé –  “základné“ povolanie. Sme povolaní ku vzťahu s Bohom – to je Boží plán s nami – aby sme boli šťastní! Je pre nás úplne prirodzené – máme to v krvi – priať si, aby ten koho milujeme, bol šťastný. Naša cesta ku šťastiu vedie cez ďalšie a ďalšie “povolania“, pretože každý z nás je inak disponovaný a má rozličné schopnosti.

Druhým základným povolaním ktoré človek má, je darovať život. Byť otcom a matkou, nie iba vo fyzickom zmysle. Takto by som mohol dlho pokračovať ďalej, ale dôležité je práve to, že všetky tieto naše povolania, nás vedú ku vzťahom – nielen s inými ľuďmi, ale hlavne ku vzťahu s Bohom. V koncilovom dokumente  „Gaudium et spes“ sa píše, že človek je od svojho vzniku pozvaný viesť dialóg s Bohom (č 19). Počas celej našej životnej cesty máme vzťah s Bohom budovať. Práve tento vzťah udržuje manželstvá, zasvätené osoby, kňazov… nielen  vtedy, keď prídu do života úspechy, ale aj keď prídu pády. Každé manželstvo i kňazstvo ktoré stroskotalo, začalo v prvom rade stratou vzťahu s Bohom.

Ak človek začne nahrádzať vzťah s Bohom honbou za peniazmi, slávou, popularitou, úspešnou kariérou atď., urobí nás to šťastnými?

Odpoveď síce poznáme všetci, no nie vždy podľa nej žijeme. Ani jedna z týchto vecí nám nestačí a neuspokojí naozaj naše srdce. Existuje iba jeden spôsob ako byť naozaj šťastným, a to vzťah s Bohom.

Iba tak sa totiž dá vysvetliť to, prečo sa Amada Rosa Pérez – jedna z najúspešnejších kolumbijských modeliek, rozhodla zmenila svoj život. Ako sama povedala: “Na vrchole kariéry som sa začala zamýšľať nad svojím životom a povedala som si – cítim sa sklamaná, som nespokojná, ponorená v pominuteľných radovánkach … Vždy som hľadala odpovede a svet mi ich stále nedával. Teraz chodím pravidelne na liturgiu, spoveď, modlím sa ruženec a Korunku k Božiemu milosrdenstvu. Predtým som sa v jednom kuse niekam ponáhľala, bola som vystresovaná a ľahko som sa rozčúlila. Teraz prežívam pokoj, svet ma už ničím nepriťahuje a radujem sa z každej chvíľky, ktorú mi dáva Pán.“

Bratia a sestry, Boh nám dnes ponúka vzťah, aby s nami zdieľal svoju lásku. Čo nám bráni v tom, aby sme spoznali Boha a hojný, naplnený život, ktorý ponúka?

Zdieľať na Facebooku