Obrázok k článku

Mk 1, 1-8

Bratia a sestry!

Čo je to hlas? Podľa slovníka hlas je zvukový prejav ľudí a mnohých zvierat vytváraný hlasovými orgánmi. Podľa Aristotela hlas je zvuk, ktorý má nejaký význam a nevzniká prosto tým, že sa vzduch vydychuje, ale tým, že vzduch, ktorý je v priedušnici, na ňu naráža a vzniká slovo.

Človek už ako dieťa často počúva hlas rodičov, učiteľov, atď., ktorý ho na niečo upozorňuje. Aj my, v dnešnom evanjeliu sme počuli hlas, „hlas volajúci na púšti“, ktorý nás upozorňuje na veľmi dôležitú skutočnosť, na to, „aby sme pripravili cestu Pánovi“.

V našom svete je mnoho hlasov, ktoré „kričia“ na námestiach, na uliciach, v novinách a v televízii. Tieto hlasy nás povzbudzujú, aby sme kúpili nejaký tovar, aby sme nestratili príležitosť, aby sme sa pripojili k nejakej manifestácii, aby sme hlasovali, podpísali, protestovali, búrili sa, pripojili sa k hlásaniu určitých hesiel. Počujeme hlasy, ktoré nám hovoria o zisku, úspechu, nenávisti, násilí a o mnohých iných posolstvách. Ponúkajú nám cesty, ktoré nás majú doviesť k úspechu, nie však k Ježišovi.

Obsah Jánovho hlasu je iný. Je jedinečný: „Pripravte cestu Pánovi.“ Ján nás vystríha, že mnohé naše cesty nás neprivádzajú k Pánovi. Pripomína nám, že Pán prichádza z inej strany. Cesty, ktoré treba vyrovnať, aby sme mohli stretnúť Pána, to sú cesty spravodlivosti, lásky, úcty k iným. To nie je nič nové. Nie je to žiadna mimoriadna cesta. Je to opakovanie základnej pravdy: cesta k Bohu nutne prechádza cez blížneho.

Naše kresťanské svedectvo by malo spočívať v tom, aby sme uprostred mnohých hlasov boli „inými hlasmi“. Najmä počas vianočných sviatkov by sme mali mať odvahu povedať, že isté cesty, po ktorých chodíme niekedy aj naši príbuzní a priatelia, nevedú do Betlehema, nevedú k Ježišovým jasliam.

Aj dnes mnoho ľudí neprijíma „hlas“ Jána Krstiteľa. Dokonca mnoho kresťanov, ktorí žijú v cirkvi si veselo žijú v názoroch, ktoré sú proti kresťanstvu. Dokonca tolerujú hriechy v cirkvi, nenapomínajú, nevedú ľudí k skutočnému pokániu, nehlásajú Ježiša.

V dnešnej „liberálnej“ dobe je ťažko niekoho napomínať. Dôvodov na napomínanie je mnoho, ale dôvodov, ktoré bránia napomínaniu je ešte viacej. Spomeniem niekoľko:

  1. Obava, že sa pri napomínaní niekoho mýlim.
  2. Obava, že sa napomínaný urazí a bude sa na mňa hnevať (napomenutie sa obráti proti mne)
  3. Mám tak veľkú lásku, že zásadne nenapomínam.

Myslím, že kresťania mnoho kážu, veľa ohovárajú, ale málo napomínajú. Keby sa v cirkvi napomínalo, tak by cirkev rástla k svätosti. Tento princíp v cirkvi nefunguje, lebo:

– Členovia cirkvi žijú navzájom v anonymite, sú odcudzení, uzavretí a maximálne sa pozdravia.

– Niekedy aj my kňazi cirkvi sme duchovne oddelení od svojich veriacich, takže ich ani osobne nepoznáme. Pastoračná služba spočíva len vo vysluhovaní sviatostí. Robíme len veľmi základný servis.

– Je bežné, že tzv. „ kresťania“ vyjdú z kostola a zapália si cigaretu, následne idú na diskotéku, do krčmy alebo za inou zábavou. My kresťania sme sa uspokojili iba s počtom členov a neriešime, že mnohí kresťania v cirkvi ani nie sú v podstate kresťania. Neriešime, že treba im hlásať evanjelium a individuálne sa im venovať, aby prijali Ježiša a zmenili svoj život, aby svetský štýl života zamenili za život modlitby, pokánia a radosti zo spasenia.

Napomínať môže každý kresťan, nielen vyhradená skupina. Dôležité je, aby cieľom napomínania bolo získať brata – sestru. Nemá byť cieľom odsúdenie a pohoršenie sa. „Nech sa všetko medzi vami deje v láske“. (1 Kor, 16, 14)

Bez napomínania sa neriešia vzťahy, nerieši sa postoj k evanjeliu, nerieši sa falošné náboženstvo a preto sú mnohí kresťania zahorknutí, a žijú v zlých vzťahoch.

Podobne ako Ján Krstiteľ, ani my sa neobávajme reakcie ľudí. Tá nie je najdôležitejšia. Ján sa netrápi, či jeho hlas bude mať úspech. On chce urobiť miesto Ježišovi.

Zdieľať na Facebooku